У Харкові під загрозою опинився будинок пастора

Я вважаю себе неабияким знавцем харківської історії. Але у моїх знаннях безліч пробілів. Або історія нашого міста настільки різноманітна що кожен день можна дізнатись щось нове. Чи багато я знала про будинок на Гоголя 2? Класицизм, один з найстаріших серед тих, що збереглися у Ха. Архітектор Є.Васильєв. Належав лютеранський громаді. В народі «будинок пастора».

Минулого тижня почалися незаконні будівельні заворушення на даху будинку. І раптом стали спливати цікавезні і маловідомі факти з минулого. Мені зовсім невідомі, якщо чесно.

Завдяки Геннадію Згурському я дізналася що в особняку мешкав пастор Йоган Амброзій Розенштраух.

Біографія цієї людини просто фантастична!

Першу частину свого життя Розенштраух прожив у Німеччині. Отримав освіту фельдшера, але працював недовго. Згодом одружився і разом з дружиною вступив до театральної трупи. Майбутній пастор грав на сцені більше 20 років, у 1804 переїхав до Російської імперії. Кілька років виступав у Санкт-Петербурзі, завершив акторську кар’єру і кардинально змінив сферу діяльності – став купцем. Розенштраух переїхав до Москви де відкрив популярний косметичний магазин. Саме тут він зустрів війну 1812 р., ставши свідком перебування у Москві військ Наполеона. Близько 1807 р. від рук невідомих злочинців загинув у Петербурзі його старший, вісімнадцятирічний син.

Переживши трагедію Розенштраух залишив прибуткову торгівлю молодшому синові, а сам, у віці 50 років пройшов спеціальну підготовку, склав іспити і став служителем Лютеранської церкви. Розенштраух служив спочатку в Одесі, а з 1822 р. у Харкові. Його зусиллями була збудована перша у місті кірха, засновані лютеранський цвинтар і школа. Саме у Харкові були написані спогади Йогана Амброзія Розенштрауха. Спогади були знайдені і опубліковані Американським дослідником А. Мартіном.

Йоган Амброзій Розенштраух відомий не лише як християнський богослов, від душпастирських листів якого були в захваті Микола Гоголь і Василь Жуковський, але і як медик та засновник наукової танатології – науки про вмирання людини у медичних, психологічних і духовних аспектах. Портрет Йогана Амброзія Розенштрауха пензля Жана Батиста Лампі зберігається у Російському Ермітажі в Санкт-Петербурзі.

На жаль, пам’ять про видатного вченого і богослова ніяк не вшанована у Харкові, де він провів значну частину свого життя. Немає таблички на будинку. Та й сам будинок перебудовують у стилі дорого-багато і щоб мансарда з вікнами. Сучасні власники щиро вважають свій нахалстрой «реставрацією». Ну, новий же дах краще старого. І мансарда це красиво, по європейському. Мені навіть важко у чомусь звинуватити нових власників. Якби вони більше знали про історію будинку який купили, про видатних людей що у ньому жили – діяли б по іншому. Поки можновладці містечка Ха шанують лише Леніна і Жукова, а саморобні проФФесори продукують легенди про мідний таз – ми будемо втрачати справжні пам’ятки і забувати видатних харківців. Реальність.

Історичні фото: Портрет Йогана Амброзія Розенштрауха пензля Жана Батиста Лампі. Старая лютеранская Кирха, интерьер, фото С. Таранушенко 1912 г. Старая Кирха на гравюре 1829-1930 года.  

Ірина Гончарова

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: